Az Eagles of Death Metal amerikai rockegyüttes 2015. november 13-án játszott a párizsi Bataclan klubban, amikor terrortámadás érte a helyszínt. Az este során a zenekar éppen telt házas koncertet adott, amikor fegyveres terroristák törtek be a színházba, és lövöldözésbe kezdtek, amely tragikus módon több mint 90 ember életét követelte. Ez a támadás a november 13-i párizsi terrortámadások része volt, amelyeket az Iszlám Állam követett el több helyszínen a városban, összesen 130 ember halálát okozva.
Az Iszlám Állam később közleményben a Bataclanban tartott koncertet úgy jellemezte, hogy a klub, ahol több száz bálványimádó vett részt egy elfajzott buliban. A zenekar két hét múlva Budapesten is fellépett volna.
Az Eagles of Death Metal tagjai és a közönség próbált elmenekülni a színházból, a zenekar tagjai túlélték az eseményt, de az este mély nyomot hagyott bennük. Az Eagles of Death Metal koncertje körülbelül a negyvenedik percében járhatott, amikor a támadók beléptek és tüzet nyitottak a közönségre. A három fegyveres terrorista automata fegyverekkel kezdett lövöldözni, az emberek igyekeztek a kijáratok felé menekülni, de sokan a zsúfoltság miatt csapdába estek. A támadók több mint két órán keresztül tartották fogva a színházban rekedt embereket, míg a rendőrségi kommandós egységek végül beavatkoztak és véget vetettek a támadásnak. A támadók közül az egyetlen túlélő a belgiumi születésű francia Salah Abdeslam volt. Ő elmenekült. Négy hónap múlva fogták el Brüsszelben.
A Bataclan a támadást követően több mint egy évig zárva maradt, majd 2016 novemberében egy Sting koncertel nyitották meg újra, mely a támadásnak állított emléket. Az Eagles of Death Metal is visszatért a színpadra Párizsban a tragédia után, hogy tisztelegjenek az áldozatok előtt és támogassák a túlélőket, valamint a hozzátartozókat.
A 2015-ös párizsi terrortámadások, különösen az Eagles of Death Metal koncertjén történt Bataclan-mészárlás, mély hatást gyakoroltak a zeneiparra és a koncertbiztonságra globálisan. Az esemény rávilágított arra, hogy a koncerthelyszínek sebezhetőek lehetnek a terrorizmus szempontjából.
Szigorított Biztonsági Intézkedések
- A Bataclan-tragédia után világszerte megerősítették a koncerthelyszínek biztonsági protokolljait. A nagy zenei eseményeken, fesztiválokon és arénákban a beléptetési folyamatok részletesebbé váltak, nagyobb lett a rendőri jelenlét és az őrző-védő szolgálat.
- Fokozott lett a táskaellenőrzés és a fémdetektorok használata, ami korábban ritkább volt koncertek előtt. Sok helyen azóta is szigorúan ellenőrzik a közönséget, és a koncertszervezők is rendszeres biztonsági képzést tartanak a személyzet számára.
Az incidens sok rajongó biztonságérzetét is megingatta, különösen Európában. Az, hogy egy terrorista támadás éppen egy koncerten történt, olyan helyen, ahová az emberek szórakozni, kikapcsolódni mennek, a hétköznapi biztonságot kérdőjelezte meg. Sokan óvatosabbá váltak a nagy tömegrendezvényeken, és egy ideig az emberek közül néhányan vonakodtak zárt helyszínű koncertekre járni.